How Much Do You Spend On Dog Food Per Month

0 Comments

How Much Do You Spend On Dog Food Per Month. The usda food plan says that a thrifty plan for a family of four costs $587.40 per month. How much you spend on dog food per month is based on the number of dogs you own, how much they eat, and the dog food brand you buy.

How much do you spend on food & household items each month? from kosheronabudget.com

This doesn't include joint supplements, rmbs or training treats. The new dental diet food lasts about a month and a half, and costs $64.22 per bag. I think this seems pretty good for feeding 4 dogs.

I Also Get A 30Lb Bag Of Pro Plan Sensitive Skin And Stomach Lasts Us About Two Months At $45.58;

My sister was doing nannying in the uk last year and said she couldn't believe how much cheaper food was!!!) But it is possible to control these costs and keep your grocery bills more manageable. I just found that target carries the fresh pet brand of dog food ($19/bag) for half the price of my closest, local pet store ($41/bag).

The Estimated Monthly Costs For The Above Items Are:

The grocery budgets above are for food spending per month. This doesn't include joint supplements, rmbs or training treats. I divided that by 3, then multiplied that by 4, and got $148 a month.

If Subtracting $150 From Your Monthly Cash Flow Makes You Sweat, Think Long And Hard About Whether You Should Sign Up For The Responsibility.

So spend roughly $148 a month (usd) on myself for food. This equates to $19.58 per day for the family or just under $5 per person. Food expenses vary based on the size and energy level of your dog as well as the quality of the food.

This Price Largely Depends On The Size Of The Dog And The Quality Of The Dog Food.

But that figure is actually more like $153 per month. A large bag of store brand dry dog food for a medium sized dog will probably be on the lower side of. And finally 12 cans of the wet sensitive skin and stomach is $18.01 and lasts 2 months.

And, Last Month, We Spent £650 On Food Alone [Emoji15] This Includes Every Little Trip To The Supermarket.

If you’re not in the position to be able to afford it, that’s ok — well done for researching! When i average it out, his total monthly food costs ring in at $66.65 a month. However, if you would like to convert it to a weekly budget, simply divide by 4.3 (this is the average number of weeks per month).

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Recent Posts

Recent Comments